Welcome to Adobe GoLive 6
I Jarmark Augustiański w Jasienicy - Nasz Impuls.

Na terenie Jasienicy zachowały są ruiny XIV wiecznych zabudowań poklasztornych. Ruiny klasztoru są jednym z nielicznych i najcenniejszych zabytków ziemi polickiej. To urokliwe miejsce stało się centrum wydarzeń kulturalnych, które przygotowano w ramach I Jarmarku Augustiańskiego.

Atrakcyjny program imprezy.

W trakcie jarmarku można było zwiedzić średniowieczną osadę, obóz bractwa rycerskiego, obóz 12 Pułku Ułanów Podolskich i Pułku 4 Księstwa Warszawskiego. Uwagę licznych zwiedzających zwracały kramy z wyrobami ze skóry, szkła, drewna, wikliny i wosku. Można było obserwować jak powstają wyroby hafciarskie, decupage czy z wikliny. Każdy mógł spróbować upiec podpłomyka czy uczestniczyć w warsztatach garncarskich. Odbyły się liczne konkursy i zabawy dla dzieci (np. na najciekawszy strój historyczny). W programie znalazły się tez liczne koncerty: wystąpił Zespół folklorystyczny "Balbiny", Zespół Muzyki Dawnej "Gędźba", Kapela "Abalienatus", Policki Chór Kościelny "Maria Cantat". W scenerii nocy, ruin klasztoru i świateł pochodni odbył się koncert zespołu "ABBATIO" wykonującego muzykę gregoriańską we współczesnych aranżacjach. Podjęte przez organizatorów działania wydobyły z zapomnienia niezwykle urokliwe miejsce Gminy Police. Aby zaprezentować tę niepowtarzalność ruin zaproponowano zbliżone klimatem działania artystyczne. Pomysł się sprawdził i bardzo spodobał mieszkańcom Jasienicy.

... a początki były takie ...

W 2006 roku Policka Inicjatywa Społeczna "IMPULS" ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich realizowała projekt pt. "Apetyt na sztukę". Podjęte wówczas działania to szereg przedsięwzięć, mających na celu zachęcanie mieszkańców, by odkrywali tożsamość kulturową miejsca, w którym mieszkają. Zaproponowane wydarzenia artystyczne (warsztaty i plener fotograficzny, warsztaty decupage i malowania na szkle, wernisaż fotograficzny i wystawa prac powarsztatowych) pokazały jak można pielęgnować lokalną tożsamość kulturową. Pobudziły malutką społeczność do stworzenia lokalnego święta powiązanego z promocją i zwróceniem uwagi na posiadane zabytki. Był to impuls do tego, aby z początkiem 2007 roku rozpocząć na zasadzie małego lokalnego partnerstwa przy udziale MOK, Polickiej Inicjatywy Społecznej "IMPULS" i Rady Osiedla w Jasienicy przygotowania do I Jarmarku Augustiańskiego.

... w ramach naszego projektu ...

Ze środków otrzymanych w ramach dotacji z Powiatu Polickiego nasze stowarzyszenie przygotowało warsztaty i prezentację wyrobów wykonywanych w technice decupage. Natomiast w ramach współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło Policach odbyły się warsztaty garncarskie i wikliniarskie. Warto wspomnieć, że członkowie stowarzyszenia zaprezentowali się we własnoręcznie przygotowanych strojach nawiązujących do epoki i zdobyli główną nagrodę na najciekawszy strój historyczny.

Organizatorzy.
Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Gmina Police, Policka Inicjatywa Społeczna "IMPULS", Rada Osiedla Nr 3, Powiat Policki, Parafia Rzymskokatolicka p.w.św.Ap. Piotra i Pawła, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej "SKARB".

fot. Mariusz Hałgas - www.police.info.pl

Welcome to Adobe GoLive 6

Welcome to Adobe GoLive 6