Welcome to Adobe GoLive 6
Wełna ożywiona ciepłem rąk - warsztaty filcowania

W ramach projektu pt. ,,Jarmark Augustiański 2008" odbyły się warsztaty filcowania, w trakcie których uczestniczki z terenu Powiatu Polickiego odkryły mało rozpowszechnione w Polsce sposoby wykorzystania filcu. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane podczas Jarmarku Augustiańskiego. Zapraszamy 30 sierpnia - ruiny Klasztoru Augustianów w Jasienicy.

31 maja w ramach projektu pt. ,,Jarmark Augustiański 2008" odbyły się warsztaty filcowania, w trakcie których uczestniczki dowiedziały się jaka jest historia filcu, jak wygląda tradycyjne wzornictwo oraz jak można współcześnie wykorzystać filc. Na warsztatach uczestnicy poznają technikę filcowania wełny owczej na mokro, wykonując kuleczki / piłkę oraz torebeczkę z wfilcowanym wzorem. Filcowanie "na okrągło" pozwala na uzyskanie formy przestrzennej kształtowanej pod wpływem ciepła rąk.

Kolorowa wełna pod wpływem ugniatania, tarcia przy pomocy wody i mydła zbija się w jednolitą tkaninę. Filc nie ma wątku, ani osnowy, spadów, nie strzępi się, może być cięty i formowany do każdego kształtu. Z ręcznie robionego filcu mogą powstawać: dywany, kapcie, torebki, ozdoby, czapki, kapelusze, kamizelki, poduszki, szale, biżuteria i wiele innych przedmiotów użytkowych i artystycznych. Powstałe prace uczestniczki warsztatów zaprezentują w trakcie Jarmarku Augustiańskiego, który odbędzie się 30 sierpnia 2008 r. w ruinach Klasztoru Augustianów w Jasienicy.

W świat filcu z ogromna pasją wprowadzała Agnieszka Jackowiak - kulturoznawca, zajmująca się sztuką tradycyjną i ludową. Technika pracy i produkty, które wykonuje wywodzą się z tradycji azjatyckich nomadów. Inspiracje czerpie z wzornictwa, kolorystyki i form z Mongolii, Kazachstanu, Kirgizji, Turkmenistanu, Dagestanu, tworząc jednak "filcaki" z myślą o współczesnym użytkowaniu.

Projekt współfinansowany ze środków Powiatu Polickiego.

2008-06-06

Welcome to Adobe GoLive 6

Welcome to Adobe GoLive 6